Bolesť chrbta už dávno netrápi len staršiu generáciu

V dnešnej dobe je moderné vysedávanie za počítačom či inými technologickými vymoženosťami, ktoré poškodzujú našu chrbticu. Hlavne chrbat muza u doktorateda v prípade, ak si nedávame pozor na to, v akej polohe ju máme. To má za následok, že na takéto problémy sa sťažujú už veľmi mladí ľudia, čo kedysi nebolo tak rozšírené. Bolesti chrbta sa pripisovali výhradne staršiemu obyvateľstvu. Pochopiteľne, vysedávanie za počítačom nie je jediný spúšťač tejto nepríjemnosti. V článku si povieme o tom, čo všetko ju môže vyvolať. Ale aj to, aké kroky podstúpiť, aby ste sa jej čo najskôr zbavili. Nie vždy totiž musíte vyhľadávať lekára, čo významne ušetrí čas nielen vám, ale aj jemu.

U koho a prečo sa najčastejšie objavujú?

Bolesť chrbta, podrobnejšie skúmaná na internetovej stránke, je nepríjemnosť, ktorú si mladí spájajú so „starými“. No dnes už môžeme povedať, že opak je pravdou. Starší sa nám preto zvyknú čudovať, ak sa už ako 20 – 25-ročný sťažujeme na tento problém. Nie je potrebné sa však čudovať, ako sme už v úvode uviedli. Súčasný životný štýl a sedavé zamestnania len prospievajú k rozvoju bolesti chrbta a iných anomálií chrbtice. Preto už nemožno jednoznačne povedať, že ide o problém súvisiaci s pribúdajúcim vekom, aj keď samozrejme aj tento faktor je veľmi dôležitý.

Prečo sa vám ale na chrbte môže objaviť bolesť? Príčiny sú rôzne. Ak si odmyslíme dedičnosť, vrodené anomálie a prirodzené starnutie, dôvodov  na vznik tohto problému je skutočne veľa. V prvom rade je to zlé držanie tela nielen pri práci, ale aj pri chôdzi, pri sedení, pri ležaní atď. Bolesť chrbta môže zapríčiniť aj zlý spánok buď kvôli zlej polohe alebo kvôli nevhodnému matracu.

Horšie ale je, ak je príčinou niečo vážnejšie, napr. poškodený alebo zlomený stavec, platnička, sval. K týmto stavom dochádza najčastejšie po úrazoch, nehodách atď. Môže však ísť aj o symptóm naznačujúci ochorenie niektorého vnútorného orgánu alebo prebiehajúci zápal v okolí stavcu, kĺbu, svalu atď. Bolesť chrbtice sa ale objavuje aj vtedy, ak máte nesprávnu techniku cvičenia. Niekoľkonásobne viac to platí pri posilňovaní, kedy musí byť chrbát skutočne v jednej konkrétnej polohe, hlavne pokiaľ dvíhajte ťažké závažia.

Bolesť sa ale objavuje aj u obéznych ľudí, nakoľko je ich chrbtica vystavená vysokej záťaži. Rovnako to platí aj u tehotných žien, kedy plod ju plod zaťažuje a mení tvar tohto kostného ústrojenstva, no po pôrode sa zvykne dať do normálu.

Ako sa zbaviť bolesti chrbta?

Povedzme si úprimne. Z ľudí vyrastajú citlivé povahy. Už pri najmenšej nepríjemnosti a náznaku bolesti má väčšina z nás sklon okamžite siahnuť po tabletkách, aby sa to nedajbože nezhoršilo. Určite nemusíme zdôrazňovať, že takýto postoj je danému človeku len na škodu. Nakoľko telo si môže vytvoriť imunitu voči často braným liečivám, špeciálne analgetikám.

Bolesť chrbta ale môžete samozrejme znížiť vďaka tabletkám a iným liekom či už na predpis alebo bez predpisu. No je potrebné rešpektovať dávkovanie a brať ich len vtedy, keď vám povedal lekár alebo keď je už boľavé miesto skutočne neznesiteľné.

Okrem priamo požívateľných liekov proti bolesti chrbta sú k dispozícii aj natierateľné substancie ako gél, krém, masť, balzam, sprej, olej, emulzia atď. Tie sú nielen príjemné, keď sa natierajú, ale pomerne rýchlo uvoľňujú od samotnej bolesti chrbtice. V mnohých prípadoch oveľa rýchlejšie ako samotné tabletky.

Okrem prípravkov proti bolesti chrbta, ktoré sa vstrebajú buď zvnútra alebo zvonka tela si môžete zakúpiť na jej uvoľnenie hrejivé náplasti. Teplo či už prírodné alebo umelé zvykne mať blahodarné účinky, ale len v niektorých prípadoch. Ak nejde o vážnejšie ochorenia a zápaly. Vtedy by sa stav mohol len zhoršiť.

Bolesť chrbta môže byť v tehotenstve veľmi intenzívna, no neodporúča sa v takomto štádiu brať nič s obsahom analgetických a uvoľňujúcich látok, nakoľko by to mohlo mať vplyv na plod. To znamená ani tabletky, ani gély, masti, krémy, balzamy a dokonca ani hrejivé náplasti či infračervená lampa.

Každopádne, ak si nie ste istý, aká je príčina vašej bolesti chrbta a váš životný štýl nezodpovedá tomu, prečo by mala zvyknúť, je určite lepšie zájsť za lekárom. Ten vás odborne vyšetrí a určí, kde je skutočný problém. Môže vás odporučiť na rehabilitácie buď u ortopéda alebo fyzioterapeuta, môže vám predpísať špeciálne lieky napr. antibiotiká, ak je príčinou bolesti zápal atď. Určite vám dá aj iné cenné rady.

Ako podporiť držanie tela?

Zbaviť sa bolesti chrbta pomocou rôznych prípravkov, liekov, gélov, krémov, mastí, balzamov či teplom je jedna vec. Predchádzať vzniku týchto problémov je vec druhá. Či už je príčinou prichádzajúca staroba, vrodená chyba alebo sediaci muz s vyrovnanym chrbtomniečo iné, tým, že budete dbať na to, v akej polohe čo robíte, toho môžete ovplyvniť veľmi veľa. Vždy myslíte na to, že chrbát má byť vystretý, či už stojíte, chodíte, sedíte, cvičíte či vykonávate nejaké domáce práce, čím určite prídete vzniku nepríjemnej bolesti. Najlepšie je, ak je chrbtica v jednej rovine s krčnou a rovnako aj s hlavou. Podporiť držanie tela si môžete nielen tým, že na to budete stále myslieť, prípadne požiadate niekoho vo vašom okolí, aby vás stále napomínal. Na správne držanie chrbtice si môžete zakúpiť aj bandáž, ktorá dokonca dokáže uvoľniť aj od bolesti, keď už sa prejavila. Zakúpiť si ju môžete v lekárni, ale aj na internete.

Cviky proti bolesti chrbta

Na uvoľnenie od nepríjemností chrbtice existuje celá séria cvičení. Samozrejme, pri každom z nich je dôležité, aby sa vykonával vo vyrovnanej polohe. Ide napr. o mačací chrbát, mostík, naťahovanie o zárubňu, cviky na fit lopte, šípku, kobru, mŕtvy ťah, turecký sed, otáčanie hlavou či cviky s jemným závažím atď.

V každom prípade je najlepšou cestou bolesti chrbta predchádzať uvedomelým vykonávaním činností a pravidelným kontrolovaním držania tela sebou samým alebo niekým iným. Ak už sa ale dostanete do štádia, kedy si s nepríjemnosťou neviete rady, odporúčame sa buď obrátiť na odborníka alebo využiť voľne dostupné gély, krémy, masti či balzamy, ktoré na bolesť chrbtice rýchlo zapôsobia.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *